Wszyscy mówią po angielsku? To Mit! Dowiedz się, dlaczego angielski to wciąż wyróżnik na rynku pracy

Język angielski – lingua franca 21 wieku. Dziś to nie tylko język biznesu i technologii, ale także uniwersalny sposób międzynarodowej komunikacji. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, nauczany jest w szkołach od najwcześniejszych lat. Czy oznacza to, że wszyscy potrafią mówić po angielsku i nie jest to już w żadnym stopniu powód do dumy? Odpowiedź na to pytanie może Cię nieco zaskoczyć.

Czy dziś brak umiejętności mówienia w języku angielskim to powód do wstydu? Wielu wydaje się, że niemal wszyscy Polacy potrafią się porozumiewać po angielsku. Gdyby była to prawda, oznaczałoby to, że uwzględnienie w swoim CV języka angielskiego jako umiejętności nie byłoby żadną wartością dodaną, a raczej czymś oczywistym – o czym nawet nie warto wspominać.

Jeśli doszedłeś do tego momentu i zaczynasz się wstydzić swojego angielskiego, możesz się zrelaksować – nie jest z Tobą wcale aż tak źle. Dlaczego?Najlepsi… z najsłabszych

Według publikowanego regularnie przez firmę EF Education First rankingu krajów wg umiejętności mówienia po angielsku przez ich obywateli, EF English Proficiency Index (pol. Ranking Biegłości w Języku Angielskim), Polacy radzą sobie z angielskim naprawdę całkiem nieźle. Edycja z roku 2016 umieściła Polskę na 10 miejscu spośród 72 klasyfikowanych krajów. Polskę wyprzedzają m.in. kraje skandynawskie, znane z wysokiego poziomu języka angielskiego, a także Holandia (lider rankingu), czy Singapur. Za nami są z kolei m.in. Rumuni, Hiszpanie, czy Francuzi.

Choć „na papierze” dane te wyglądają całkiem dobrze, w praktyce okazuje się, że Polacy są po prostu… nieco lepsi niż wiele innych krajów, których obywatele mają ogromne problemy z językiem angielskim. Wyścig krajów pod względem biegłości w angielskim to w dużej mierze wyścig żółwi. Wciąż jedynie ułamek obywateli z większości krajów w rankingu potrafi mówić po angielsku naprawdę dobrze. Z kolei miliony z nich, nawet tacy, którzy angielskiego uczyli się w szkole, nie potrafią w tym języku mówić wcale.

Emigrantów problemy… z językiem angielskim

Ten stan rzeczy w dużym stopniu potwierdzają problemy polskich emigrantów w Anglii i Szkocji. Z relacji wielu z nich jak na dłoni widać na czym polega problem. Z jednej strony są to oczywiście bardzo niskie umiejętności językowe wielu z nich. Część z nich posiada jednak sporą wiedzę, a mimo to obawia się z niej skorzystać. Niektórzy po prostu wstydzą się popełnić błąd, lub zdradzić obcobrzmiący akcent. Strach przed mówieniem po angielsku, nawet gdy posiadamy odpowiednie umiejętności, jest bardzo typowy dla wielu osób. To m.in. efekt tego, iż na zajęciach w szkole niewiele czasu spędzamy na wykorzystywaniu zdobytej wiedzy językowej w praktyce.

Wielu imigrantów tłumaczy się także brakiem czasu lub motywacji („brak znajomości angielskiego wcale nie przeszkadza mi w pracy!”).

Co z tym angielskim w CV?

Choć wiele osób zdecydowanie nie radzi sobie z angielskim, niemal każdy uwzględnia ten język w swoim CV. Czy powinieneś iść ich śladem? Jeśli nie posiadasz odpowiednich umiejętności – zdecydowanie nie. Jeśli jednak czujesz się pewnie jeśli chodzi o językowe umiejętności, warto je odpowiednio wyeksponować. Jak? Na przykład poprzez podanie wszystkich certyfikatów, kursów i innych informacji, które potwierdzają Twoje umiejętności językowe. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto też przy okazji nadmienić, że z angielskim radzisz sobie naprawdę dobrze, a podane przez Ciebie w CV informacje nie są jedynie pustymi słowami. Świetnym pomysłem może być też napisanie CV w języku angielskim. Pomóc mogą w tym gotowe szablony.

Jak poprawić swój angielski?

Jak widzisz, mnóstwo osób wciąż nie radzi sobie z angielskim, lub obawia się używania go w praktyce. Jeśli do nich należysz, zainteresować powinny Cię kursy na odległość, o których więcej przeczytasz tutaj. To sposób na naukę języka angielskiego, który nie tylko jest efektywny i niedrogi, ale też wysoce dyskretny. Do tego, większość zadań wykonujesz samodzielnie, bez wychodzenia z domu, ale wciąż możesz korzystać z pomocy nauczyciela, który sprawdzi wykonywane przez Ciebie zadania oraz wytłumaczy zagadnienia.