Jak wybrać szkołę języka polskiego dla obcokrajowca?

Aby dobrze nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego na pierwszym miejscu trzeba postawić systematyczność. Jednak nawet najbardziej systematyczny i sumienny uczeń nie osiągnie dobrych wyników, jeśli nie będzie miał dobrego nauczyciela. Dlatego wybór szkoły językowej nie powinien być przypadkowy, lecz starannie przemyślany.Czym wyróżnia się dobra szkoła?


Przede wszystkim nieszablonowym podejściem do swoich kursantów. Każdy człowiek ma indywidualne predyspozycje do nauki języków, jednym przychodzi to bardzo łatwo, inni muszą poświęcać więcej czasu. Dobry lektor potrafi zauważyć, z czym kursant radzi sobie lepiej, z czym gorzej i wesprzeć go w trudniejszych partiach materiału. Ideałem jest jeśli zajęcia odbywają się indywidualnie lub w niewielkiej grupie osób o zbliżonym poziomie opanowania języka.

Dobra szkoła nie jest nudna, a zajęcia nie polegają na żmudnym uczeniu się na pamięć kolejnych słów i zwrotów. Różnorodność zajęć, nauka poprzez zabawę, oglądanie filmów czy programów informacyjnych, to wszystko sprawia, że nauka przebiega przyjemniej i szybciej. Przygotowanie uczniów do swobodnego porozumiewania się na różnych płaszczyznach tematycznych, zarówno zawodowych jak i prywatnych, poważnych i rozrywkowych, powinno być ambicją dobrej szkoły.

W ofercie dobrej szkoły powinna znajdować się nie tylko nauka języka potocznego, ale również przygotowanie do wejścia na polski rynek pracy, czyli specjalistyczne kursy językowe. Te wszystkie wymagania spełnia szkoła Makilen


Gdzie szukać dobrej szkoły językowej?


Popularnym i praktycznym źródłem wiedzy jest Internet. Każda szkoła ma swoją stronę, na której można sprawdzić i porównać oferty, dowiedzieć się, na co kładziony jest szczególny nacisk przy nauce języka polskiego, czy jest możliwość lekcji indywidualnych, oraz czy szkoła ma w ofercie przygotowanie do egzaminu państwowego. Warto zajrzeć na zakładkę z opiniami o szkole, poczytać co mówią byli i obecni kursanci. Nikt nie zarekomenduje szkoły lepiej niż zadowolony uczeń, nikt też nie oceni jej bardziej sprawiedliwie.

W nauce języka bardzo ważne jest obcowanie z nim na co dzień. Dlatego cudzoziemcom poleca się naukę języka polskiego w Polsce. Niektórzy idą krok dalej i mówią, że nauka języka polskiego powinna odbywać się w Krakowie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w Krakowie znajduje się dobra szkoła języka polskiego dla cudzoziemców Makilen. Poza tym Kraków to miasto, gdzie kwitnie życie kulturalne i towarzyskie, miasto o wielowiekowej tradycji kulturowej, znajduje się w nim wiele kin, teatrów, muzeów, galerii, a więc miejsc gdzie można obcować z językiem na poziomie literackim, ale także mnóstwo klubów, kabaretów, kawiarni czy restauracji - miejsc gdzie przydaje się znajomość języka potocznego, jakim większość Polaków posługuje się na co dzień.