Słownik – podstawa w nauce języków


Stawiając pierwsze kroki w nauce nowego języka wystarczy zakupić słownik kieszonkowy, z podstawowym zakresem słownictwa. Zakup ten pozwoli nam zorientować się, czy dany język jest przystępny i czy chcemy kontynuować naukę. Ponadto nie trzeba będzie wertować wielu stron w poszukiwaniu potrzebnego nam słówka. Pierwsze zetknięcie z językiem wymaga poznania kilkuset słówek, które będą stanowiły trwały i niezłomny fundament naszej wiedzy językowej. Taką pomoc naukową można zabrać ze sobą do autobusu. Zazwyczaj format podstawowego słownika pozwala schować go w kieszeni lub torebce i mieć zawsze ze sobą, w momencie, kiedy nabierzemy ochoty na szybie przypomnienie słówek.


Słowniki tematyczne


Kolejne etapy nauki języka determinują zwrócenie uwagi na szczegóły i kładą nacisk na wzbogacenie słownictwa. Do tego zadania najlepsze są słowniki tematyczne. Najpopularniejsze z nich to kompendia wiedzy dotyczące słownictwa biznesowego. W innych znajdziemy słownictwo związane z poszczególnymi dziedzinami nauki np. słownik medyczny, słownik pojęć prawniczych itp.


Jeśli planujemy wyjazd do pracy zagranicę lub udajemy się np. na międzynarodową konferencję, warto zapoznać się z branżowym słownictwem w danym języku. Często pomocne w tym, oprócz słowników tematycznych, są słowniki ilustrowane. Mimo że ilustracje kojarzą się z książkami dla dzieci, wiele osób ma bardziej rozwinięty zmysł wzrokowego uczenia się, także nawet dorośli wielokrotnie swój sukces w przyswajaniu nowego języka zawdzięczają właśnie kolorowym stronom.


Język macierzysty do poprawki


Słowniki przydają się nie tylko przy nauce nowego języka, lecz także język ojczysty wymaga stałej weryfikacji. Zwłaszcza osoby, które w codziennej pracy powinny posługiwać się literacką i nienaganną polszczyzną: copywriterzy, nauczyciele, tłumacze, redaktorzy, korektorzy itp., powinni posiadać w domowej biblioteczce całą gamę słowników. Słownik wyrazów bliskoznacznych- niezbędny w redakcji i tworzeniu tekstów, pozwala na wzbogacenie słownictwa i unikanie powtórzeń w tekście. Słownik poprawnej polszczyzny, pokazuje użycie danych wyrazów i zwrotów, ich poprawną odmianę i konstrukcję. Dodatkowymi słownikami, które przydadzą się zwłaszcza nauczycielom języka polskiego są słowniki motywów literackich, w których za pomocą krótkich haseł opisany jest kanon literatury polskiej i światowej. Ta pomoc naukowa przyda się przede wszystkim w klasach maturalnych, gdzie przygotowując się do najważniejszego egzaminu wymagane jest przygotowanie prezentacji. Słownik motywów literackich pozwoli ułatwić wybór tematu, a także zapewni sprawną jego realizację.


Kolejne dwa słowniki- idiomów oraz frazeologizmów sprawi, iż unikniemy nieprawidłowego użycia różnego rodzaju wyrażeń, które chociaż często powtarzane, czasami łączone są ze sobą w błędny sposób. Język z powodzeniem można porównać do żywego organizmu, tak więc nawet jeśli posiadamy w domu stare wydania słowników, warto zaopatrzyć się także w nowe, niedawno wydane i uzupełnione tomy. Pielęgnowanie poprawności języka nie jest w dzisiejszych czasach priorytetem. Często brak czasu i szybkość komunikacji wprowadza chaos i błędy. Warto pochylić się jednak nad tym, jak mówimy i piszemy, tak aby przyszłe pokolenia miały godny wzór do naśladowania.
Słowniki w Internecie


W dzisiejszych czasach Internet zastępuje nam coraz częściej kontakt z książką papierową. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wydawane tradycyjnie słowniki są pewnym źródłem wiedzy, natomiast internetowe, nie zawsze. Poza tym księgarnia językowa Perun oferuje także słowniki multimedialne, które po zainstalowaniu na komputerze, mogą być używane nawet wtedy, gdy brakuje nam dostępu do Internetu.


Jeśli chcesz zwiększyć swoje kompetencje językowe, zajrzyj na stronę księgarni Perun, aby zapoznać się z ofertą słowników, które pomogą w osiągnięciu celu, jakim jest biegłe posługiwanie się językiem.