Ferie z angielskim

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy, a co za tym idzie długo wyczekiwane przez wszystkich, a przede wszystkim przez dzieci Święta Bożego Narodzenia i związane z tym okresem ferie zimowe.

W ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej polskich rodzin odchodzi od tradycyjnego spędzania świąt w rodzinnym gronie, przy stole i postanawia spędzić swój długo-wyczekiwany, wolny czas wyjeżdżając za granicę. W ubiegłym roku na zimowy wypad poza granice naszego kraju zdecydowało się ponad 20% Polaków. Wśród osób, które preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu dominującym kierunkiem od kilku lat są w dalszym ciągu kraje alpejskie takie jak Francja, Włochy czy Austria.Decydując się na podróżowanie samochodem trzeba w odpowiedni sposób przygotować się do wyprawy. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie elementy, których prawidłowe funkcjonowanie znacznie podniesie bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeżeli nie chcemy natknąć się na niemiłe niespodzianki w trasie, które spowodują uszczuplenie naszego portfela, utratę jakże cennego czasu i dobrego samopoczucia, już teraz powinniśmy dokonać przeglądu technicznego naszego samochodu.

Jak wiadomo nie ma niezawodnych aut, dlatego też trzeba być zawsze przygotowanym na wszelkie przeciwności losu. Bardzo ważne jest nie tylko właściwe przygotowanie auta, ale też znajomość w odpowiednim stopniu języka angielskiego, która ułatwi nam komunikację na wypadek awarii auta poza granicami kraju.

Poniżej przedstawione zostały przykładowe słówka angielskie związane z budową samochodu oraz jego częściami, znajomość których ułatwi Ci nawiązanie kontaktu z mechanikiem i bezproblemowe wskazanie powstałej usterki.

battery akumulator brakepedal pedał hamulca
shock-absorber amortyzator airbag poduszka powietrzna
radiator chłodnica fuel pump pompa paliwowa
controlboard deska rozdzielcza generator prądnica
Tube dętka exhaustpipe rura wydechowa
rim felga engine silnik
carburettor gaźnik gearbox skrzynia biegów
brake hamulec clutch sprzęgło
emergencybrake hamulec awaryjny fuelinjection wtrysk paliwa
hand-brake hamulec ręczny ignitionswitch stacyjka
steeringwheel kierownica lights światła
turnsignal kierunkowskaz spark-plug świeca zapłonowa
horn klakson brakeshoe tarcza hamulcowa
wheel koło termostat termostat
bearing łożysko turbocompressor turbosprężarka
tire opona steeringgear układ kierowniczy
akcelerator pedal pedał gazu suspension zawieszenie


Przed zaplanowanym wyjazdem w dalszą trasę nie zapomnij powtórzyć sobie przydatnych słówek i zwrotów angielskich związanych z motoryzacją. Dzięki nim poczujesz się pewniej. Pamiętaj! Zawsze należy być dobrze przygotowanym do podróży, nie tylko pod względem technicznym, ale też również merytorycznym. Have a nice trip!