FCE? CAE? CPE? Czy to w ogóle ma sens?

Trudno wyobrazić sobie dziś atrakcyjne i konkurencyjne CV, w którym w rubryce pt. „Języki obce” widnieje pustka, lub „język angielski” w stopniu podstawowym. Oczywiście nie chcemy w ten sposób zdyskredytować osób, które nie miały okazji nauczyć się języka, lub którym nie był ani nie jest on po prostu potrzebny, jednak dla pokolenia, które podbija rynek pracy język angielski opanowany przynajmniej w stopniu komunikatywnym jest absolutnym minimum.


Pewnie wielu z nas pamięta czasy kiedy wystarczyło zdać FCE aby być nauczycielem języka angielskiego w szkole średniej. Z jednej strony był to czas niebywałego „prosperity” dla prawie anglistów, z drugiej zaś, czas kiedy nauczanie angielskiego stało na najniższym poziomie. Dziś na szczęście wymagania stawiane przed nauczycielami języka angielskiego są dużo wyższe i przynajmniej w teorii są oni w większości specjalistami posługującymi się angielskim biegle. Czy to oznacza zatem, że certyfikat FCE jest bezwartościowy? Absolutnie NIE! Nie jest to po prostu poziom pozwalający na nauczanie angielskiego gdyż jest dopiero pierwszym, w miarę poważnym egzaminem, który można zdawać w szkołach językowych i centrach kształcenia na świecie. Wszystkie egzaminy Cambridge są certyfikowane dokumentem szanowanym i rozpoznawanym na wszystkich szerokościach geograficznych. Wszystkie wymagają jednak olbrzymiego wkładu pracy własnej. Chęci i konsekwencji w dążeniu do celu jakim jest znajomość języka angielskiego.


Czy warto w takim razie trudzić się takimi egzaminami? Czy można dzięki nim wygrać coś dla siebie i odnieść jakiekolwiek korzyści? Oczywiście! Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś znacznie więcej o samych egzaminach, zapraszamy do zapoznania się z ofertą tutaj. My w tej chwili postaramy się zanalizować główne atuty międzynarodowych certyfikatów językowych.Co to za literki?

Literki używane do oznaczenia certyfikatów to skróty od ich pełnych angielskich nazw.

  • FCE to First Certificate in English. Certyfikat potwierdzający znajomość języka na poziomie B1, a więc Upper-Intermediate. Kilka pokoleń Polaków było uczonych języka przez osoby o znajomości angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym wyższym. Dziś certyfikat ten nie pozwala na nauczanie języka w państwowych placówkach edukacyjnych.
  • CAE to Certificate in Advanced English. To jest już poważniejszy dokument potwierdzających znajomość języka na poziomie C1, a więc zaawansowanym. Certyfikat ten otwiera drogę na wiele uczelni i jest równoznaczny z wieloma egzaminami na studiach językowych.
  • CPE to Certificate of Proficiency in English. Certyfikat biegłości. Poziom C2 to najwyższy możliwy poziom języka angielskiego w nauczaniu tzw. General English/ Academic English. Później można się specjalizować w Business English lub studiach stricte językoznawczych. CPE potwierdza znajomość angielskiego na poziomie Native Speaker'a.

Egzaminów i certyfikatów językowych jest oczywiście więcej. My koncentrujemy się na tych najpopularniejszych. Wiele osób zastanawia się czy jest sens je w ogóle zdawać, co one nam dają? Mamy nadzieję, że po lekturze poniższych informacji, odpowiedzi na te i podobne pytania pojawią się u czytelników same. Zatem...


Korzyści z posiadania certyfikatów językowych

  • FCE jest najpopularniejszym z certyfikatów językowych, gdyż najłatwiej go zdać. Jest doskonałym przygotowaniem do poważniejszych wyzwań. Certyfikat FCE jest porównywalny z poziomem matury w stopniu podstawowym, dlatego warto zająć się nim już w szkole średniej. Pozwala legitymować się opanowaniem języka w stopniu umożliwiającym komunikację. Jest doskonałym przygotowaniem do studiów, gdzie wymagania będą z pewnością dużo wyższe. Dodatkowo w przypadku osób wyjeżdżających za granicę daje komfort i pewność siebie, bo w końcu w Wielkiej Brytanii, mimo olbrzymiej ilości naszych rodaków, wciąż językiem urzędowym jest angielski. Potencjalny pracodawca będzie patrzył bardzo przychylnym okiem na kogoś, kto poniósł trud poznania języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną pracę w usługach.
  • CAE to już dość poważny dokument, dzięki któremu z pewnością będziemy mieli ułatwioną nie tylko edukację, ale i możliwości znalezienia pracy w kraju i za granicą. Osoby posiadające ten certyfikat mogą z powodzeniem uczyć języka angielskiego w szkołach podstawowych i średnich oraz prowadzić lektoraty na studiach nie filologicznych. Jeśli oczywiście posiadają dodatkowe uprawnienia pedagogiczne, ale to już jest zupełnie inny rodzaj kształcenia. Certyfikat CAE można połączyć z certyfikatem TEFL i wówczas nauczanie angielskiego staje się możliwe na całym świecie! Oczywiście bycie nauczycielem to nie jedyny bonus z posiadania tego dokumentu. Pracodawcy będą patrzeć bardzo przychylnie na kogoś, kto potrafi się bez problemu porozumieć w języku angielskim w zasadzie na większość niezbędnych w życiu i pracy tematów.
  • CPE to już najwyższa szkoła językowej jazdy. Osoba posiadająca CPE porozumiewa się w angielskim biegle, a język nie skrywa już dla niej żadnych tajemnic. Tutaj korzyści są tak ogromne, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Wystarczy do tych opisanych powyżej dodać pewność siebie, biegłość w angielskim, praktycznie dwujęzyczność, aby zdać sobie sprawę, że przynajmniej w kwestiach komunikacyjnych, świat stoi dla nas otworem! Powodzenia na egzaminach! Good luck guys and fingers crossed!